Duyurular Haberler Türk Eğitim-Sen Nevşehir

Vadi Yürüyüşü:100. Yılda Aynı Ruhla İstiklal Yürüyüşünde Ata’nın Yolundayız.

Türk Eğitim Sen; 100. Yılda Aynı Ruhla İstiklal Yürüyüşünde Ata’nın Yolundayız.

Türk Eğitim Sen Nevşehir Şubesi üyelerinin katılımıyla 28 Nisan 2019 Pazar Günü Çat-Fırın Asma-Mantarkaya-Açıksaray Vadisinde yürüyüş gerçekleştirilecektir.

Türk Eğitim Sen Nevşehir Şubesi tarafından Geleneksel hale getirilen vadi yürüyüşlerinin bu seneki teması Ulusal kurtuluş savaşımızın başlangıcı olan 19 Mayıs 1919’a atıfla “100.Yılda Aynı Ruhla İstiklal Yürüyüşünde Ata’nın Yolundayız.” Şeklinde belirlendi.

Türk Eğitim Sen İl Başkanı Tayfur Urgenç yaptığı açıklamada 28 Nisan Pazar günü yapılacak vadi yürüyüşümüze tüm üyelerimiz eş, çocukları, anne ve babaları ile davetlidir. Vadi Yürüyüşümüz Çat-Fırın Asma- Açıksaray Mantarkaya ve Sirius at çiftliği güzergahında gerçekleşecek olup, katılım gösterecek üyelerimiz pazar günü sendika binamız önünde toplanıp Türk Eğitim Sen tarafından servis araçları ile vadi başlangıcına götürülüp vadi yürüyüşünü tamamladıktan sonra isterlerse Sirius At Çiftliğinde ata binebilecekler. Yine vadi yürüyüşümüzün sonunda Türk Eğitim Sen tarafından odun ateşinde pişirilmiş yemek ikramı yapıldıktan sonra servis araçları ile Türk Eğitim Sen binamızın önüne getirilecektir. Vadi yürüyüşünde Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmeni İsmail Demirel bizlere rehberlik yapacaktır.

Vadi Yürüyüşüne Katılmak İçin Ne Yapmamız Gerekmektedir.

Yürüyüşe üyelerimiz eş ve çocukları ile katılım gösterebilirler. Yürüyüşe katılmak isteyen üyelerimizin ve misafirlerimizin kurum temsilcilerimize-İlçe temsilcilerimize-İl yöneticilerimize ulaşarak katılımcı sayısını 26 Nisan 2019 saat 17:00’a kadar bildirmelerini rica ederiz. Servis araçlarının sayısı ve ikram edilecek yemek kişi sayısına göre belirleneceği için vadi yürüyüşüne katılmak isteyenlerin katılımcı sayısını bildirmeleri hazırlık ve iaşe için önemlidir.  Katılmak isteyen arkadaşlarımız sendikamızın 0532 132 8875 nolu telefonuna whatsapp veya SMS ile de bildirebilirler.

Vadi Yürüyüşü Programı Şu Şekilde Gerçekleşecektir.

Vadi Yürüyüşü: 28 Nisan Pazar, Vadi Uzunluğu 8 km olup, 5 saat sürmesi beklenmektedir.

Güzergah: Çat-Fırın Asma-Açıksaray-Mantarkaya-Sirius At Çiftliği

Türk Eğitim Sen Önünde Toplanma Saatİ: 09.15

Türk Eğitim Sen Önünden Hareket: 09:30

Çat Vadisi Yürüyüş Başlama Saati: 10:00

Yürüyüş Bitiş Saati: 14:00

Yemek İkramı: 14:00

Sirius At Çiftliği: At Turu (Ücretini tura katılmak isteyenler kendileri ödeyeceklerdir.)

Etkinlik Bitişi: 15:00

(Servis Araçları ile Türk Eğitim Sen Binası Önüne Dönüş)

Yürüyüşte olmazsa olmazlarımız nelerdir?

Uzun Bilekli yürüyüş botu

Sırt Çantası

1 lt. Su ya da Su matarası

Şapka

Şemsiye, Yağmurluk

Yedek Çamaşırlar

Güneş gözlüğü

Fotoğraf Makinesi

Çok Amaçlı Çakı

Termosta Çay getirilebilir.

Vadi yürüyüş rota haritası, pusula

Tahmini Hava Durumu

28 Nisan 2019 ‘da tahmini Hava Sıcaklığı 24 derece olup, Rüzgar 16 km/s, Nem %44, yağış olasılığı %10’dur.

Vadi Hakkında Açıklayıcı Bilgi

Fırınasma Vadisi’ne 3 farklı yönden giriş yapabilirsiniz. 1. Parkur giriş rotası: Nevşehir-Gülşehir yolunun yaklaşık 6. km’sinden sola girerek vadiye giriş yapabilirsiniz. 2. Parkur giriş rotası: Çat Kasabası’na gelince, sağa dönerek Çat-Sulusaray yolunun 620. metresinden de vadiye giriş yapabilirsiniz. 3. Parkur giriş rotası: Çat Kasabası’na gelince, sağa dönerek Çat-Sulusaray yolunun 1252. metresinden de vadiye girebilirsiniz. Fırınasma Vadisi asimetrik bir vadidir. Vadi içerinden, Fırınasma Deresi akmaktadır. Bu vadiye, Nevşehir’in 2. Devrent Vadisi veya Hayal Vadisi denilirse hiç yanlış olmaz. Vadideki ilginç kaya oluşumlarını görenler, adeta büyülenmiş gibi vadiye hayran kalırlar. Fırınasma Vadisi’nde 12 tane arılık, 7 tane doğal ve yapay köprü, 1 tane elevcik, 2 tane gölet, 4 tane mağara, 1 tane nekropol, 2 tane tünel, ilginç şekilli peribacaları, çok sayıda güvercinlik, kayadan oyma ev ve etkileyici bir görünümü olan vadide toplam 1 tane de tarihi kilise bulunmaktadır. Yürüyüş sırasında Fırınasma Vadisi’nde 11. yy’dan kalma Fırınasma Kilisesi görülebilir. Vadide; ilginç hayvan figürlerine benzeyen değişik kaya şekilleri ve mantar peribacaları bulunmaktadır. Toplam uzunluğu 5320 m olan vadiyi doyasıya gezmek isterseniz, 5 saatinizi bu vadi gezisi için ayırmalısınız. Vadide Görülen Doğal Oluşumlar 1. Köpek 2. Timsah 3. Zürafa 4. Kuş 5. Kartal 6. Ayı 7. İnek 8. Aslan