Duyurular Haberler Türk Eğitim-Sen Nevşehir

Kadın Komisyon Başkanlığımız Kadın Çalıştayındaydı.

TES. KADIN KOMİSYONU BAŞKANLIĞI, TÜRKİYE’DE KADIN SORUNLARI, BEKLENTİLERİ VE ÇÖZÜM ARAYIŞLARI KADIN ÇALIŞTAYINA KATILDI.

Türk Eğitim Sen Nevşehir Şubesi Kadın Komisyonu başkanlığı Antalya ilinde yapılan Türkiye’de Kadın sorunları, beklentileri ve çözüm arayışları çalıştayına başkan Ayşegül Baki, ve Başkan yardımcıları Dilek Sert, Afet Özdemir’den oluşan bir çalışma ekibiyle katılarak Nevşehir özelinde Kadınların sorunları beklentileri ve STK-Toplumdaki rolleri ile ilgili raporları sundular.

 

Türk Eğitim Sen bünyesinde Türkiye’de Kadın Sorunları, Beklentileri ve Çözüm Arayışları Kadın Çalıştayı Antalya, Kemer’de Talip Geylan Başkanlığında TES Yönetim kurulu, TES Kadın Komisyon Başkanlığı ve Türkiye’nin her ilinden gelen TES Kadın komisyon yönetimleri ile gerçekleştirildi. İstiklal Marşı ve Genel başkan Talip Geylan’ın açılış konuşmasının ardından çalıştay başladı. Türkiye’de Kadın İstihdamı ve Çalışma Hayatında Kadın, Sendikal, Siyasal ve Kamusal Alanda Kadın, Toplumsal Cinsiyet Rolleri ve Kalıplaşmış Değer Yargıları, Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi, Türkiye’de Kadın Eğitimi ve Kadına Karşı Ayrımcılığın Önlenmesindeki Yükümlülükler ana başlıklar ve çeşitli alt başlıklar halinde önceden belirtilen sorunlara çeşitli illerden üyeler tarafından da meal yoluyla katılım sağlandı.

Çalıştay konularına göre gruplara ayrılan kadın komisyon yönetimleri akademisyenlerin komisyon başkanlığında çalışmalarını sürdürdüler. Her bir ili temsilen TES kadın üyeleri kendi raporunu komisyon başkanına teslim ettiler ve eldeki dönütler akademik açıdan komisyon başkanları tarafından raporlaştırıldı. İlerleyen süreçte bu sorun ve çözüm önerilerinin sendika tarafından kitaplaştırılacağı söylendi. Hazırlanan bu raporlar çalıştayın son günü komisyon başkanları tarafından genel başkan Talip Geylan’a ve haziruna takdim edildi. Raporların incelenmesinin ardından TES genel başkanı Geylan sendika olarak gerekli çalışmaların yapılacağını belirterek; söz konusu sorunların ve çözüm önerilerinin bakanlığa iletileceğini belirtti.

Kapanış konuşmasında Sayın Geylan Türk kadının yıkılmaz azmi ve dik duruşunun önemine değindi. TES olarak kadınlara yönelik her türlü mücadelede destekçileri olduklarını, TES Kadın Komisyonun ilkeli mücadelede dik duruş sergilediğini belirterek; bütün katılımcılara tek tek teşekkür etti ve konuşmasını sonlandırdı. Talip Geylan’ın konuşmasının ardından farklı illerden gelen TES Kadın Komisyon üyeleri genel başkan ve yönetim kurulu ile çeşitli istişarelerde bulundular akabinde dilek ve temenniler ile çalıştaya son verildi.