Duyurular Haberler Türk Eğitim-Sen Nevşehir

BAŞKAN URGENÇ; MAAŞ ZAMLARI GÜNCELLENMELİ %4+%6 KABÜL EDİLEBİLİR DEĞİL!

BAŞKAN URGENÇ; MAAŞ ZAMLARI GÜNCELLENMELİ, %4+%6 KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL!

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından aralık ayı enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından memur ve emeklinin alacağı enflasyon farkı oranı da netleşti. Hatırlanacağı gibi, 2018 yılında maaş zammı için yüzde 7,5’a imza atılmıştı. Maliye Bakanlığı’nın yıl sonu enflasyon hedefi yüzde 20,8 idi. Merkez Bankasının hedefi ise yüzde 23 idi. 2018 Enflasyonu da yüzde 20,30 olarak gerçekleşti.

 

Konu ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Türk Eğitim Sen Nevşehir Şube Başkanı Tayfur URGENÇ, “Gelinen noktada Hükümet 2018 ve 2019 enflasyon hedefini güncellediğine göre, 2019 için yapılacak olan yüzde 9’luk maaş zammı da bu doğrultuda güncellenmelidir.” dedi.

TES. Nevşehir Şube Başkanı Tayfur URGENÇ açıklamalarında şunları kaydetti:

“Maliye Bakanlığı’nın yılsonu enflasyon hedefi yüzde 20,8, Merkez Bankasının hedefi ise yüzde 23 idi. Hükümet, hedefine ulaştı (!) 2018 Enflasyonu yüzde 20,30 olarak gerçekleşti. Sözde yetkili sendika ise 2018 maaş zammı için yüzde 7,5’a imza atmıştı. Şu hâlde ocak ayında yüzde 6,74 enflasyon farkı alınacak.

Toplu Sözleşmenin imzalandığı 2017’de Hükümetin 2018 ve 2019 için hedeflediği enflasyon hedefi üzerinden ücretler belirlenmiş idi. Gelinen noktada Hükümet 2018 ve 2019 enflasyon hedefini güncellediğine göre, 2019 yılı için yapılacak olan yüzde 9’luk maaş zammı da bu doğrultuda güncellenmelidir.

Ülkemizdeki hayat pahalılığı ortada iken, enflasyon rakamları tüm çıplaklığı ile gözler önüne serilirken, memur ve emekliler ciddi ekonomik kayıp yaşarken, Hükümet enflasyon oranlarını dikkate alarak, maaş zammını mutlaka güncellemeli, çalışanların ekonomik sorunlarını bir nebze de olsa azaltmalıdır.”

 

 

Türk Eğitim Sen Nevşehir Şube Başkanı Tayfur Urgenç açıklamasının devamında 2017 toplu sözleşmenin cezası çekilmemelidir diyerek sitem etti. Son açıklanan enflasyon rakamlarından sonra memura yapılan maaş zammı hem ekonomik hayatın hem de sosyal hayatın gerçeklerini yansıtmadığını belirterek bu arada son 2 aydaki enflasyonla mücadelede(!) Gösterdiği üstün başarıdan dolayı hükümeti tebrik ediyorum. Bu mücadelenin yıl boyunca devam etmesini bekliyoruz Dedi. Türk Eğitim Sen olarak ek zam taleplerimizi dile getirdik. Cumhurbaşkanına reel yaşanan enflasyonla ilgili mektuplar gönderdik. Israrla memurun enflasyon karşısında ezilmemesi gerektiğini izah ettik. Toplu sözleşmede maaş zammını imza altına alan sendikanın teknik ve reel hata yaptığını özellikle belirterek %26 ek zam taleplerimizi yeniledik. Hatayı yapan aynı sendika enflasyon farkının Ocak 15’inde yatırılmasını talep etmekten öteye geçemedi. Sonuç olarak 6.74 enflasyon farkı ödemesi gerçekleşti. Önümüzde %26 zam örneği varken bu kabul edilebilir bir zam oranı değildir. Bir tarafta %26 zam örneği varken, Yeniden değerleme oranlarının %23.73 belirlenmesi, vergi oranlarının artması, çarşı Pazar fiyatlarındaki aşırı artış karşısında %4 zam +%6 enflasyon farkı verilen bir kesimin varlığı kamu vicdanını yaralayacak, memurların alım gücünün kat be kat düşmesine neden olacaktır. Kabül edilebilir bir zam değildir.  2017 yılında imzalanan toplu sözleşme, memur ve emeklinin idam fermanı olmuştur. Nasıl ki, enflasyon hedefi güncellendi, nasıl ki bütün kurumlara yeni enflasyon hedefine uygun bir bütçe yapıldı, memur maaş zamları da güncellenmesi gerekir. Biz aylardır kamu görevlilerine ve emeklilere ek zam yapılarak zararlarının telafi edilmesini ve 2019 yılına ilişkin maaş artışlarının yeni enflasyon hedefi gözetilerek üstüne büyüme ve refah payı da eklenerek güncellenmesini talep ediyoruz.