Duyurular Haberler Türk Eğitim-Sen Nevşehir

TES. BAŞKAN YRD. ABDULLAH ÇAMCI NEVÜ’YE VE ŞEHRİMİZE PROJELERİ İLE DEĞER KATAN BİLİM İNSANLARINA TEŞEKKÜR ETTİ.

TES. BAŞKAN YRD. ABDULLAH ÇAMCI NEVÜ’YE VE ŞEHRİMİZE PROJELERİ İLE DEĞER KATAN BİLİM İNSANLARINA TEŞEKKÜR ETTİ.

 

Türk Eğitim Sen Nevşehir Şube Başkan Yardımcısı Endüstri Mühendisi Abdullah Çamcı başarılı çalışmaları ile ön plana çıkan Nevü’lü bilim insanlarını ziyaret ederek şehrimize ve üniversitemize projelerle kattıkları değer ve bilimsel çalışmalarla Türk bilimine hizmet eden akademisyenleri ziyaret ederek teşekkür ediyor.

 

Türk Eğitim Sen Şube Başkan Yardımcımız Endüstri Mühendisi Abdullah ÇAMCI, TÜBİTAK 1001 – Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Projelerini Destekleme Programı kapsamında projeleri desteğe layık görülen, NEVÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Hilal YILDIZ ve Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Bahar Tuba FINDIK’ı ziyaret ederek, desteklenen projeleri hakkında kendilerini kutladı.

 

Bilim İnsanları Fındık ve Yıldız projeleriyle ilgili şu bilgileri verdi; Projemizin başlığı “Laktik Asit Bakteri Suşlarından Elde Edilen Serbest ve Kapsüler Ekzopolisakkaritlerin Karakterizasyonu, Kimyasal Kompozisyonlarının Biyoaktivite Üzerine Etkisinin Araştırılması ve Katkı Maddesi Olarak Gıda Model Sistemlerinde Uygulamaları” dır. Bu projede çeşitli fermente gıda materyallerinden ekzopolisakkarit (EPS) üreten Laktik Asit Bakteri suşlarına ulaşılması, bu suşların ürettiği kapsüler ve serbest EPS’lerin biyoaktif ve reolojik özellikleri ile kimyasal karakterizasyonlarının aydınlatılması hedeflenmektedir. Biyoaktiviteleri belirlenen EPS türlerinin sergiledikleri aktiviteler doğrultusunda çeşitli gıda model sistemlerinde ex-situ uygulamaları gerçekleştirilerek, gıda endüstrisinde yaygın olarak kullanılan sentetik gıda katkı maddelerinin yerini alabilecek yenilikçi, doğal, güvenilir ve çok yönlü katkı maddelerine ulaşılması amaçlanmaktadır. Proje sonucunda elde edilecek veriler doğrultusunda EPS’lerin yapı-fonksiyon-uygulama ilişkilerinin anlaşılmasına katkı sağlanacaktır.

 

Tes. Nevşehir şube bşk. yrd. Abdullah Çamcı ziyaretinde kabül edilen Tubitak 1001 projelerinden dolayı akademisyenlere teşekkür ederken kendilerine İlber Ortaylı’nın Türklerin Tarihi adlı eserlerini hediye etti.