Duyurular Haberler Türk Eğitim-Sen Nevşehir

TES. BAŞKANI URGENÇ; TEPKİLİYİZ 614 BİN ÖĞRETMEN ADETA BURSLULUK SINAVINA GİRİYOR.

TES. BAŞKANI URGENÇ; TEPKİLİYİZ 614 BİN ÖĞRETMEN ADETA BURSLULUK SINAVINA GİRİYOR.

 

Türk Eğitim Sen Nevşehir şube başkanı Tayfur Urgenç öğretmenlerin girdiği kariyer sınavına tepki göstererek “Tepkiliyiz 614 bin öğretmen adeta bursluluk sınavına sokuluyor.” İfadelerini kullanarak sosyal medya hesaplarından bir açıklama yayınladı.

 

Başkan Urgenç’in açıklamaları şu şekildedir.

 

“Öğretmenlerin tamamı sınava karşı iken hiçbir öğretmene, STK’ya, paydaşa sorulmadan, görüş alınmadan, anket yapılmadan bir sınav yapılıyor. İnanıyorum ki; Sınavın kazananı her şeye rağmen öğretmen olacaktır.

 

Ya Kaybedeni kim olacak?

Öğretmen üzerinden karşılıklı siyasal restleşmenin getirdiği durum öğretmenin sınava mahkûm edilmesi olmuştur. Bir tarafta bizim adımıza boykot kararı verenler bir tarafta sınav olacak inatlaşması ile gün geldi çattı.

 

Bir tarafta Sınav iptal edilsin tecrübe ve kıdeme dayalı kariyer diyen Türk Eğitim Sen diğer taraftan ÖMK iptal edilsin diyen diğerleri oldu. Biz Türk Eğitim Sen olarak ÖMK’ya değil kariyerin sınavla yapılmasına karşıyız. Tecrübe ve kıdem kariyer düzenlemesi için yeterlidir.

Bakan bu sınavın altında kalmadan sınavı etkisiz hale getirecek açıklama ile bir modeli paylaşmalı, yıllarca söylediğimiz 10 yılını dolduran tüm öğretmenlerin Uzman, 20 yılını dolduran tüm öğretmenlerin Başöğretmen olacağını kamuoyu ile paylaşmalıdır. Gösteriyor ki bu süreç 2023’teki seçimlere yansıyacak bir durumla yol alacaktır.

 

MEB 1milyon öğretmene rağmen öğretmenleri bursluluk sınavına sokuyor. Öğretmen maaşının %25’ine tekabül eden maaş artışı için zorunlu ve incinmiş olarak sınava girmektedir. Öğretmen mutsuzdur. Bakanlık sınava girecek 614bin öğretmenden bir tanesini bile mağdur etmeyecek bir yöntemi/sonucu kısa süre içerisinde kamuoyu ile paylaşmalıdır. Yoksa bakan bu sınavın altında kalır. 2023’e giderken bedelini öder.

Öğretmenlerin %96’sının sınava girmesi sınavı onayladığı anlamı taşımamaktadır. Öğretmen yaşadığı olumsuz ekonomik durum ve maaşların yetersizliği nedeniyle mecburen sınava girmektedir. Maaşlarını üç kuruş arttırmak için öğretmeni sınava almanın elbet bir yansıması olacak. Mesele Sınavın Kolay veya Zor olması değildir. Öğretmenin kariyeri sınavla olmaz. Her Öğretmen Uzmandır.

Öğretmen Meslek Kanununu inatlaşmaya ve siyasete kurban etmeden içeriğinin öğretmen lehine düzenlenmesi gerekmektedir.  Yönetenler, bakan şu gerçeği iyi bilsinler Öğretmenler sınava geçinemedikleri için mecburiyetten giriyorlar.”