Duyurular Haberler Türk Eğitim-Sen Nevşehir

TÜRK EĞİTİM SEN KADIN KOMİSYON BAŞKANLIĞI; ANNE VATANDIR.

TÜRK EĞİTİM SEN KADIN KOMİSYON BAŞKANLIĞI; ANNE VATANDIR.

Türk Eğitim Sen Nevşehir Şubesi Kadın Komisyonu Başkanlığı adına kadın komisyon başkanı Ayşegül Baki Anneler günü mesajı yayınlayarak Anne; Vatandır. Dedi.

Tes. Kadın Komisyon Başkanı Ayşegül Baki; Türk Eğitim Sen Nevşehir Şubesi Kadın Komisyonu Başkanlığı olarak; içinde bulunduğumuz Pandemi münasebetiyle annelerimiz ile yüz yüze bir platformda görüşememiş, bu anlamlı günlerinde yanlarında olamamış olsak da, kendilerinin anneler gününü en hakiki duygularımız ile kutlarız. İfadelerini kullandı.

 

Tes. Nevşehir Kadın Komisyonu Başkanı Ayşegül Baki’nin Anneler Günü Kutlama Mesajı

“Anne, bizim var oluş sebebimiz dünya ile ilk ve en önemli bağımızdır. Bizi dünyaya getiren, savunmasız bir bebekken bizi koruyup büyüten, bize hayatımızı armağan eden mukaddes varlığımızdır. Anne mucizenin vücut bulmuş halidir. Yüce Yaradan’ın bizi bu dünyaya göndermek üzere vesile kıldığı, bununla da kalmayıp bizi bir ömür koruyup kollamakla vazifelendirdiği muhafızımız, koruyucu meleğimizdir. İlk adımlarımızı atarken, ayağımız ilk tökezlediğinde kolumuzdan tutan, derdimizle dertleşen, sırdaşımız en hakiki arkadaşımızdır. Nitekim Cenabı Allah insanoğluna annenin zorluklar içerisinde bebeğini karnında taşıdığı, bu zorlu süreç ve sonrasında yaşanan gelişmeler için anneye iyi davranılması gerektiğini emrederek; cennet annelerin ayağı altında diyen bir peygamberle bu düşünceyi desteklemiştir.

Azerbaycan Türk edebiyatının ölümsüz şairi Bahtiyar Vahapzade’nin “Menim Anam” şiirinin dizelerinde anlattığı gibi kendisi adını dahi yazamayan bir ümmi de olsa, evladını mucizevi bir şekilde yetiştiren, ona ayları, günleri, sayıları kısaca hayatını idame ettirebileceği en önemli, en temel bilgileri öğretendir anne. Anne, bir âlimdir başlı başına. Evladına bir dil öğreten, o dil ile konuşmayı, üzülmeyi, sevinmeyi, kızmayı, serzenişte bulunmayı öğretir. Dilin bütün ince söyleyişlerini, sırlarını… Manilerini, türkülerini… Anne bireyin ilk öğretmenidir.

Ne söylesek annemizin öğrettiği ana dil ile söyler ne yazsak o dil ile yazarız. Büyük şair “Ben hiçim, ben yalanım… Kitap kitap sözlerimin müellifi, yazanı anamdır.” der. Ortaya koyduğumuz her sözün, davranışın, eserin mimari aslında annemizdir. Anne yazardır, şairdir, mühendistir. Anne, taş üstüne taş koyan; neşter tutan eldir. Bizi tepeden tırnağa nakış nakış işleyen bir sanatçıdır anne.

Anne, vatandır. Toprak kokar, emek kokar, yurt kokar. Dünyaya getirip gözünden sakındığı, uğruna canını feda edebileceği yavrusunu nihayetinde “vatan” denen o mukaddes toprak uğruna Hz. İbrahim misali kurbanlık koç gibi ölüme, şehadete gönderip sonunda da “Vatan sağ olsun!” diyebilendir. Anne, vatanın ne demek olduğunu öğretendir. Anne vatandır.”

Ayşegül Baki

TES Nevşehir Şubesi

Kadın Komisyon Başkanlığı