Duyurular Haberler Türk Eğitim-Sen Nevşehir

Basın Çalışanlarını Ziyaret Ederek Gazeteciler Gününü Kutladık.

Türk Eğitim Sen Nevşehir şube yönetim kurulu adına şube başkanı Tayfur Urgenç ve Türkiye Kamu-Sen İl Temsilcisi Turgay Çetin Küresel Gazeteciler Konseyi’nin düzenlediği Gazeteciler Günü etkinliğine katılarak değerli basın çalışanlarının gününü kutladılar. Burada gazeteci İHA muhabiri Çoşkun Sağlamdin, TRT muhabiri Tolga Karaca ve Erdal Kesici ile gazetecinin karşılaştığı sorunlar ve Türkiye’de basının önemine dair bir süre sohbette bulundular.

Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Tayfur Urgenç ve TÜRKAV il Başkanı Agah Bahadır Ceylan Kapadokya Gazeteciler Cemiyetini ziyaret ederek 10 Ocak çalışan Gazeteciler gününü kutladılar. Bir süre Nevşehir Kent Haber Gazetesi yazı işleri müdürü Veysel Kılıç ve muhabir Nuri Karaşahin ile sohbet ettiler. Tes. Şube Başkanı Urgenç burada Anadolu Tv muhabiri Merve Dizek’e bir mülakat vererek Milli Mücadele döneminde gazetenin ve gazetecinin Kurtuluş Savaşında oynadığı rolü anlattı. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı sırasında çıkarttığı İradeyi Milliye ve Hakimiyeti Milliye Gazetelerinin savaşın kazanılmasındaki önemini vurguladı.

TES. Şube Başkanı Tayfur Urgenç ve Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin İyilikli Nevşehir Gazeteciler Cemiyetini ziyaret ederek Türkiye’de ve Nevşehir’de basının önemine dair Bayram Ekici ve Alparslan Körükçü ile bir fikir teattisinde bulunarak gazeteci Bayram Ekici’ye teşekkür ederek onun nezdinde Gazetecilerin gününü kutladılar.

CT Haber gazetesi sahibi Can Taşkın ile de görüşen TES. Şube Başkanı Tayfur Urgenç Nevşehir yerel basınına farklı bir soluk getirdiklerini belirterek  gazeteciler gününü kutladı.

TÜRK EĞİTİM SEN NEVŞEHİR ŞUBESİ ADINA ŞUBE BAŞKANI TAYFUR URGENÇ’İN YAPTIĞI BASIN AÇIKLAMASI

TES. İl Başkanı URGENÇ; Basın Halkın Nabzı, Özgürlüğün Sesidir.

Türk Eğitim Sen Nevşehir Şube Başkanı URGENÇ 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı.
Urgenç; İnanıyorum ki Kalemler özgürlüğü yazdığı müddetçe halk aydınlanır ve milletler yükselirler. Ifadesiyle basının gücünü vurguladı.

Türk Eğitim Sen Nevşehir Şube Başkanı Tayfur Urgenç Basının önemini tarihi bir hadise ile açıklayarak şu ifadelerde bulundu. “Yazıyor, yazıyor, yazıyor Mustafa Kemal Paşa´nın Samsuna çıktığını yazıyor. “ Bir milletin yok olduğunun düşünüldüğü günlerde payitaht İstanbul´un düşman çizmesi altında ezildiği yıllarda İstanbul sokaklarında gazete satan bir çocuğun haykırışı aslında basının değil Türk Milletinin haykırışıydı. Basın halkın haykırışıdır. Basın Özgürlüğün sesidir. Ülkemizde basın dünden bugüne hep milletin vicdanı ve sesi olmuştur. Mustafa Kemal Kurtuluş savaşı yıllarında Hâkimiyeti Milliye ve İradeyi Milliye adlı iki gazete ile milli mücadelenin geniş kitlelere ulaşmasını milli birlik ve beraberliğin oluşmasını sağlamıştır. Cumhuriyetin alt yapısının oluşmasını sağlamıştır. Büyük Türkiye’yi ancak özgür basının sesiyle inşa edebiliriz.

Urgenç gazeticiliğin ve basının karşılaştığı zorluklara vurgu yaparak, Toplumsal birliğin sağlanmasında, ahlaki kuralların yerleşmesinde, adalet, hak, hukuk ilkeleri hususlarında halkın sesi olan gazeteciler ülkede demokratik kuralların yerleşmesinde ve uygulanmasında da halkın vicdanının sesidir. Bu kadar önemli bir misyonu yerine getiren gazeteciler gece gündüz demeden işlerini yapmaktadırlar. Halkı bilinçlendiren kalemler özgürlüğü yazdığı sürece milletlerin refah düzeyleri yükselmeye devam edecektir. Dünyanın her yerinde kaçırılan, vurulan, öldürülen ekonomik baskılara maruz kalan kalemler zor şartlar altında görevlerini ifa etmektedirler. Zor şartlara rağmen onuruyla mesleğini icra etmeye çalışan gazetecileri fedakâr çalışmalarından ve sesimiz oldukları için teşekkür ediyor. 10 Ocak çalışan gazeteciler gününü kutluyor. Tüm yerel görsel, yazılı, sesli ve internet gazetecilerimizi en kalbi duygularımla saygıyla selamlıyor ve tebrik ediyorum. Dedi.

Tayfur URGENÇ

Türk Eğitim Sen Nevşehir Şubesi Yönetim Kurulu Adına 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Basın Açıklaması