Duyurular Haberler Türk Eğitim-Sen Nevşehir

AD GÜNÜN KUTLU OLSUN; CUMHURİYET!

TES ŞUBE BAŞKANI URGENÇ; “AD GÜNÜN KUTLU OLSUN; CUMHURİYET!”

Türk Eğitim Sen Nevşehir Şube Başkanı Tayfur Urgenç Cumhuriyetin ilanının 96.yılını yayınladığı mesajla kutladı.

Urgenç; “Bugün Cumhuriyetimizin 96. Yılı, kutlu olsun.”

Bugünlere nasıl geldik.

Dün; Avrupa´nın Türk milletini, Türk Vatanını esaret altına aldığını zannettiği, hasta adam diye nitelendirdiği günlerde yıllardır Türk Milletinin beklediği lider Mustafa Kemal Atatürk; Türk Milletine önder oldu. Yıkılmış dökülmüş vatan topraklarında, harap ve yorgun düşmüş bir millete ulus olduğunu öğretti. Unutulmaya yüz tutmuş, Vatan mefhumunu hatırlattı. Milleti topyekün savunmaya ve taarruza inandırdı.

Bugün; Yeni bir çocuk doğdu ve bu çocuğun adı konulmalı idi. Egemenlik kayıtsız şartsız milletin olduğuna göre çocuğun adı cumhuriyet olmalıydı.  İşte 29 EKİM 1923 yeni Türk devletinin adının konduğu gündür. Ya İstiklal, Ya Ölüm! Parolası ile başlayan kurtuluş mücadelemizin, dışarıda emperyalizme ve içeride işbirlikçi hainlere karşı başlayan özgürlük mücadelemizin demokratik yaşam ile onurlandığı, son Türk devletinin ilanıdır. 19 Mayıs 1919’da projesi yapılan, 23 Nisan 1920’ de temeli atılan 29 Ekim 1923’te inşaatı tamamlanan Cumhuriyet, Türk Milletinin dünyaya Ne Mutlu Türk’üm Diyene! diyerek haykırışı, mazlum milletlere umududur.

Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyetin ilan edilmesinin önemini 10.yıl nutkunda şöyle belirtiyor; “Az zamanda çok büyük işler yaptık. Bu işlerin en büyüğü, temeli, Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan Türk cumhuriyetidir.’’

Türk Eğitim Sen Nevşehir şubesi olarak Cumhuriyetimizin kuruluşunun 96. yılını kutluyor. Dün Conkbayırında, Bugün Barış Pınarında Coğrafyayı vatan kılanlar emin olsunlar ki; Yastığımız mezar taşı, yorganımız kar olsun. Biz bu yoldan dönersek namus bize ar olsun. Cumhuriyet çocukları olarak bu toprakların vatan yapılmasında, Cumhuriyetin kurulmasında, özgür, modern bir ülkenin inşasında büyük emek veren, çağdaş değerleri kılavuzu yapan başta Ulu Önder Atatürk, yol arkadaşları ve tüm aziz şehitlerimizin hatıraları önünde saygıyla eğiliyor, Türk Milletinin bir ferdi olarak vatanı “Devleti ebedi müddet “ yapan tüm aziz şehitlerimizin ruhlarına dualar gönderiyoruz.

Yaşasın Cumhuriyet! Yaşasın Türk milleti!

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” Dedi.