Duyurular Haberler Türk Eğitim-Sen Nevşehir

URGENÇ; BİZ GELECEĞİMİZ İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ.

URGENÇ; BİZ GELECEĞİMİZ İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ.

Türk Eğitim Sen Nevşehir şube yönetim kurulu üyeleri İl başkanı Tayfur Urgenç’le birlikte Nevşehir’de bulunan tüm kurumları ziyaret ederek, eğitimcilerle buluşmaya devam ediyor. Urgenç ve yönetim kurulu üyeleri, alan ziyaretleri sırasında eğitim çalışanlarının karşılaştıkları sorunların çözümü için İl Milli Eğitim yetkilileri, Valilik ile görüşmeler yaparak çözüme kavuşturmaktadırlar. Çözüme kavuşmayan konularda ise hukuki yollara başvurmaktadır.

Türk Eğitim Sen Nevşehir İl başkanı Tayfur Urgenç; Yaptığı açıklamada sendikanın asli görevi işverenin çalışanlarla ilgili uygulamaya koyduğu programlarda hak mağduriyetinin önüne geçerek çalışanları mali ve özlük hakları bakımından işverene karşı korumak ve çalışanların bu haklarını genişletmektir. Eğer STK işverenin uygulamalarını çalışanlara kabül ettirmeye çalışıyor, işvereni yanlış yönlendirerek kişisel gündelik çıkarlar peşinde koşuyor ise bu kurumun adı Sendika olamaz. Gündelik siyaset ve çıkar peşinde koşan bu yapılar derhal isimlerindeki sendika ibaresini kaldırıp kendilerini dernek vakıf olarak tanımlasınlar. Devlet içinde mülakat sistemi sayesinde yapılanarak paralel, yuvarlak ve çemberimsi oluşum içerisinde bulunanlar er ya da geç bunun hesabını hukuk önünde vereceklerdir.  Bu ülke de yaşayanlar devletten başka kimseye minnet gösteremezler ve sadakat duyamazlar. Dedi.

Urgenç; Her geçen gün mali haklarımızın kötüye gittiği % 3.5’luk zam gibi kronikleşen bir hastalıkla karşı karşıya kaldıklarını memurların kendilerini temsil edecek STK’ları iyi seçmeleri gerektiğini belirterek, Türkiye’de yaşanan ekonomik krizden kurtulmanın yolu Orta gelir tabakasının alım gücünü artırmaktan geçer,  Memura yapılacak her zam piyasanın rahatlamasına neden olur. Ama bakıyoruz ki ülkede zenginlerin oranı artarken orta tabaka çökmekte memur sefalete sürüklenmektedir. Memuru temsil eden sendika ise sendikaya üye olmayanların dayanışma aidatının peşine düşmüş. Diyerek toplu sözleşme dönemini “komedi tiyatro oyunu” olarak isimlendirdi.

Urgenç açıklamasının son bölümünde 5 yıldır mülakat sisteminin adaletsizliğini yaptığımız eylemlerle hukuki mücadelelerle anlattık. Bu sistemin içerisinde yer alan yapıları deşifre etmeye çalıştık. Yapılan yanlışlıkları yenilen kul haklarını kamuoyu ile paylaştık. Son bir yıl içerisinde kurumlarımızda mülakat sistemini devre dışı bırakan uygulamaya dönüldüğü içinde ülkemin geleceği için umut taşımaya başladık.  Bunu sağlayan yetkililere de ayrıca teşekkür ediyoruz. Proje okullarındaki yönetici ve öğretmen seçimleri de objektif değerlendirilebilir bir sistemle yapılmalıdır. Milli Eğitim Bakanımız bir taraftan Profesörlerin derse girmesi yönünde çalışma başlatırken Doktora yapmış arkadaşlarımız bu okullara müdür olarak atanamıyorlar.  Dedi.