Duyurular Haberler Türk Eğitim-Sen Nevşehir

MESLEK KANUNU ÖĞRETMENE İTİBAR SAĞLAMALIDIR.

TÜRK EĞİTİM SEN İL BAŞKANI URGENÇ; MESLEK KANUNU ÖĞRETMENE İTİBAR SAĞLAMALIDIR.

Meslektaşlarımızın 657 sayılı DMK’dan kaynaklanan kazanımlarını gasp edecek bir meslek kanunu çıkarılırsa, her türlü demokratik ve hukuki tavrımızı ortaya koyarız.

Öğretmenlik Meslek Kanunu hakkında açıklama yapan Nevşehir Türk Eğitim Sen İl Başkanı Tayfur URGENÇ, “Taslak şu anda Maliye Bakanlığı’ndadır. Maliye Bakanlığı’nın onay vermesinin ardından taslak kamuoyunun görüşlerine açılacaktır. Türk Eğitim-Sen olarak yıllardır öğretmenlik mesleğinin saygınlığını artıracak, mesleğimizi sağlam bir statüye kavuşturacak bir Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun çıkarılmasını talep ediyoruz. Tabi bu noktada dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmak istemiyoruz. Meslektaşlarımızın 657 sayılı DMK’dan kaynaklanan kazanımlarını gasp edecek bir meslek kanunu çıkarılırsa, her türlü demokratik ve hukuki tavrımızı ortaya koyarız” diye konuştu.

Meslek Kanunu’nda olması gerekenleri de sıralayan Urgenç, “Ehliyetli ve liyakatli bir yönetici atama sistemi ihdas edilmelidir. Eğitim çalışanlarına yönelik şiddet olaylarını önleyecek düzenlemeler yer almalıdır. Kariyer basamakları düzenlenmelidir. Okul müdürlüğü ikinci görev olmaktan çıkarılarak, okul müdürleri kadroya geçirilmelidir. Tabi kadroya geçişler asla sınavsız olmamalıdır. ÖĞRETMENE İTİBAR SAĞLAMALIDIR.” dedi.