Duyurular Haberler Türk Eğitim-Sen Nevşehir

Okullarımız Hiç Kimsenin Tarlası Değildir.

Milli Eğitim Bakanlığı yapılan protokolleri yeniden gözden geçirmelidir.

Değerler eğitimi adı altında birtakım siyasal, sosyal ve ideolojik oluşumların okullarımıza sirayet etmesine kesinlikle engel olunması gerekmektedir. Türk Eğitim Sen Genel Başkanımız Talip GEYLAN’ın vermiş olduğu İstanbul örneğinin benzerleri Nevşehir dahil tüm illerimizde yaşanmaktadır.

İstanbul’da bir ilçe milli eğitim müdürlüğü okullara bir yazı göndermiş ve MEB’in bir vakıfla yaptığı değerler eğitimi iş birliği kapsamında 2018-2019 yılında görev alacak gönüllü öğreticilerin listesini sunmuş. Gönüllü öğreticilerin mali müşavir, doktor, teknisyen, eczacı, makine mühendisi, emekli astsubay, asker, araştırmacı, mimar tekniker serbest çalışan vb. mesleklerden olduğunu görüyoruz. Bu kişiler bireysel anlamda kendilerini iyi yetiştirmiş olabilir ama bunlar eğitimci değil. Bu insanlar hangi donanımla çocuklara değerler eğitimi verecek?

Okullarımız hiç kimsenin tarlası değildir. 15 Temmuz ihaneti, kamusal alanın bir gruba tahsis edilmiş olmasından kaynaklanmıyor muydu? Bu ülkenin artık yeni 15 Temmuzlar yaşama tahammülü ve lüksü yoktur. Dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı çocuklarımıza emanet edecek kişileri iyi seçmelidir. Değerler eğitimi konusunda Milli Eğitim Bakanlığı protokolleri iptal etmeli, bu eğitimi kendi öğretmenleri marifetiyle yürütmelidir. Öğretmenlerimiz çocuklarımızın karakter gelişimleri için gerekli her türlü eğitimi verecek bilgi, donanım ve beceriye sahiptir.

Okullarda öğretmenlerin saygınlığını zedeleyecek bu tür uygulamaların yapılması geleceğimiz açısından büyük kaygı uyandırmaktadır. Değerler eğitimini öğretmenlerimiz vermeli ya da ders müfredatlarının içerisine yerleştirilmelidir.