Duyurular Haberler Türk Eğitim-Sen Nevşehir Uncategorized

KIZILÇUKUR VADİSİ YÜRÜYÜŞÜ “ATA’YA SAYGI YÜRÜYÜŞÜ”

KIZILÇUKUR VADİSİ YÜRÜYÜŞÜ “ATA’YA SAYGI YÜRÜYÜŞÜ”

KIZILÇUKUR VADİSİ-GÜLLÜDERE-1 VE GÜLLÜDERE-2 VADİLERİ

Ata’ya Saygı Yürüyüşü

Kapadokya turizminin yeni gözdesi vadi yürüyüşleridir. Bu amaçla Türk Eğitim Sen Nevşehir Şubesi olarak siz değerli üyelerimizi eş ve çocuklarımızla birlikte vadi yürüyüşüne davet ediyoruz. Kapadokya’yı keşfetmek peribacalarının arasından kuş ve rüzgâr eşliğinde yürümekten geçiyor. Spor yaparak yaşadığınız yeri keşfedin. Sevdiklerinize zaman ayırarak birlikte yürüyün. Ve yürüyüşümüzde ATA’ya saygı duyalım bu eşsiz vatanı düşman işgalinden kurtarıp Türkiye Cumhuriyeti’ni kurduğu için.

Kızılçukur Vadisi “Ata’ya Saygı Yürüyüşü” programı

Tarih: 18 Kasım 2018 Pazar

Toplanma Saati ve Yeri : 9.15 Türk Eğitim Sen Nevşehir Şube Binası

Hareket Saati ve Yeri: 9.30 Türk Eğitim Sen  Bina Önünden Servis Araçları ile hareket

Vadi Yürüyüşü Başlama Saati ve Yeri: 10.00 Kızılçukur Vadisi Girişi

Dinlenme ve Yemek Molası: 13.00

Yürüyüş Bitiş Saati: 14.30

Dönüş: 15.00 Türk Eğitim Sen Bina önü

NOT: TAHMİNİ HAVA DURUMU 

SICAKLIK 13 DERECE

HAVA BULUTLU VE YAĞIŞ GÖRÜLMEMEKTEDİR.

Vadi Yürüyüşüne Katılım Nasıl Olacaktır.

Yürüyüşe üyelerimiz eş ve çocukları ayrıca misafirlerimiz katılabilirler.  Ata’ya saygı temalı vadi yürüyüşüne katılmak isteyen üyelerimiz katılımcı sayısını en geç 16.11.2018 Cuma Saat: 16.00’a kadar Türk Eğitim Sen Nevşehir Şubesi Watsap hattı 0532 132 88 75 nolu telefona ad soyad kurum ve kişi sayısı belirtilerek mesaj atabilirsiniz. Veya Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin İYİLİKLİ ye 0530 228 9080 nolu telefona ad soyad ve kurumlarını belirterek Watsapp’tan veya SMS atarak veya İlçe/Üniversite/Okul temsilcilerimize/Sendika il yönetim kurulu/Kadın Kolları başkanlığı yönetim kurulu üyelerimize ulaşarak bildirmeleri gerekmektedir. İletişim bilgileri sitemizde yönetim kurulu şube yönetimi başlığı altındaki portalda mevcuttur.

NOT: İaşe ve yol hazırlıkları sendikamız tarafından hazırlanıp karşılanacaktır. Belirtilen kişi sayısına göre hazırlık yapılacaktır. Belirtilen kişi sayısına göre Servis araçları sendikamız tarafından sağlanacaktır. Vadi yürüyüşünde bilgilendirme ve önderliği Nevşehir Vadileri hakkında eserleri bulunan Endüstri Meslek Lisesi öğretmenimiz/üyemiz İsmail Demirel hocamız yapacaktır.

Saat: 9.30’da Türk Eğitim Sen Bina önünden servisler  hareket edecektir.

Yürüyüşte olmazsa olmazlarımız nelerdir?

1-Uzun Bilekli yürüyüş botu

2-Sırt Çantası(Verilen su ve kumanyaları taşımak için)

3-1  lt. Su ya da Su matarası

4-Şapka

5-Şemsiye, Yağmurluk

6-Yedek Çamaşırlar

7-Güneş gözlüğü

8-Fotoğraf Makinası

9-Çok Amaçlı Çakı

10-Termosta Çay getirilebilir.

11-Vadi yürüyüş rota haritası, pusula

 

KIZILÇUKUR VADİSİ

Kızılçukur Vadisi’ne 2 farklı yönden giriş yapabilirsiniz. 1. Parkur giriş rotası: Ortahisar’daki Gün Batımı Tepesi’nden girebilirsiniz. 2. Parkur giriş rotası: Meskendir Vadisi’ndeki Kızılçukur giriş noktasından girebilirsiniz. Kızılçukur özellikle akşam üstü, günbatımına yakın çok etkileyici bir manzara sunuyor. Derin, kıvrımlı ve yamaçları kırmızı renkli vadiye akşam güneşi vuruyor, oturup seyre dalıyorsunuz, her dakika renkler değişiyor. İsterseniz bir oyun oynayın, dikkatle bakın önce, sonra gözlerinizi iki dakika kapatıp yeniden bakın, renklerin değiştiğini daha açık göreceksiniz. Dünya’da günbatımının en güzel seyredildiği merkezlerden biri olan Kızılçukur Vadisi’nde güneş, peribacaları ile birlikte eşsiz bir manzara sunuyor. Güneşin son ışıklarını seyretmek isteyen yerli ve yabancı turistler bu keyfi hiç unutamıyorlar. Doğa harikası peribacaları ve güneş birbirlerine çok yakışıyor. Kızılçukur Vadisi asimetrik ve yatık yamaçlı bir vadidir. Kızılçukur Vadisi’nde 1 tane arılık, 2 tane çeşme, 3 tane doğal ve yapay köprü, 5 tane mağara, 5 tane sarnıç, 11 tane tünel, 1 tane yeraltı şehri, çok sayıda güvercinlik, kayadan oyma evler ve ilginç biçimli kayalıkları ile etkileyici bir görünümü olan vadide toplam 3 tane de tarihi kilise bulunmaktadır. Kızılçukur Vadisi’nin içinden Kızılçukur Deresi akmaktadır. Toplam yürüyüş mesafesi 1740 metre olup, fotoğraf çekerek, çay molası vererek, piknik yaparak, doğal ve tarihi güzellikleri doyasıya izleyerek bu vadiyi 3 saatte gezmeniz mümkündür.

GÜLLÜDERE-1 VADİSİ

Eski Çavuşin’in olduğu yerde, caminin yanına arabamızı uygun yere park edip vadilerin olduğu toprak yola giriyoruz. Girdiğimiz yolda pek çok vadi yolu ayrılıyor Çallıdere Vadisi, Güllüdere 1 Vadisi, Güllüdere 2 Vadisi, Kızılçukur Vadisi, Meskendir Vadisi, Zindaönü Vadisi 1. Vadisi Kolu ve Zindaönü Vadisi 2. Kolu aynı yoldan başlıyor. Diğer bir güzergah ise, Ortahisar Günbatımı yolundan Meskendir Vadisi ile başlamaktır. Yüksek yerlerden inen yağmur suları yatay kayaları değişik bir şekilde biçimlendirmiştir. Söz konusu biçimler birbirinden farklı güzellik sergilemektedir. Bu doğa güzelliklerine verilebilecek en güzel örnek ise Güllüdere vadileridir. Güllüdere Vadileri’nde şu an çok sayıda kilise, manastır ve barınma yerleri mevcuttur. Bunun birçok sebebi vardır. Bunlardan en önemlisi volkanik kayalıkların içerisinde barınmak, bölgede yaşamış olan insanlar için en önemlisi idi. Bunun yanı sıra bu barınaklar volkanik oluşumlar sayesinde hem sıcağı hem soğuğu muhafaza eder, yani yazın içerisi serin, kışın ise ılık olmaktadır. Hem barınmak hem de yetiştirilen bitkilerin muhafaza edilebilmesi için çok elverişlidir. Güllüdere 1 Vadisi’nin içinden vadi boyunca Güllüdere 1 Deresi akmaktadır. Güllüdere 1 Vadisi asimetrik tipi bir vadidir. Güllüdere 1 Vadisi’nin içerisinde 1 tane arılık, 10 tane tünel, 6 tane doğal ve 1 tane taş köprü, 2 tane mağara, 17 tane nekropol, 2 tane sarnıç, çok sayıda güvercinlik, kayadan oyma evler, harika görünümlü peribacaları ve 6 tane de tarihi kilise bulunmaktadır. Toplam yürüyüş mesafesi 1400 metre olup, fotoğraf çekerek, çay molası vererek, doğal ve tarihi güzellikleri doyasıya izleyerek bu vadiyi 2 saatte gezmeniz mümkündür. Güllüdere 1 Vadisi’nin bazı yerlerine çevre ve doğa düşmanı insanlar tarafından çöp atılmaktadır.

 

GÜLLÜDERE-2 VADİSİ

Eski Çavuşin’in olduğu yerde, caminin yanına arabamızı uygun yere park edip vadilerin olduğu toprak yola giriyoruz. Girdiğimiz yolda pek çok vadi yolu ayrılıyor Çallıdere Vadisi, Güllüdere 1 Vadisi, Güllüdere 2 Vadisi, Kızılçukur Vadisi, Meskendir Vadisi, Zindaönü 1 Vadisi, Zindaönü 2 Vadisi, Zindaönü 3 Vadisi ve Zindaönü 4 Vadisi aynı yoldan başlıyor. Diğer bir güzergah ise, Ortahisar Günbatımı yolundan Meskendir Vadisi ile başlamaktır. Yüksek yerlerden inen yağmur suları yatay kayaları değişik bir şekilde biçimlendirmiştir. Söz konusu biçimler birbirinden farklı güzellik sergilemektedir. Bu doğa güzelliklerine verilebilecek en güzel örnek ise Güllüdere Vadileri’dir. Güllüdere Vadileri’nde şu an çok sayıda kilise, manastır ve barınma yerleri mevcuttur. Bunun birçok sebebi vardır. Bunlardan en önemlisi volkanik kayalıkların içerisinde barınmak, bölgede yaşamış olan insanlar için en önemlisi idi. Bunun yanı sıra bu barınaklar volkanik oluşumlar sayesinde hem sıcağı hem soğuğu muhafaza eder, yani yazın içerisi serin, kışın ise ılık olmaktadır. Hem barınmak hem de yetiştirilen bitkilerin muhafaza edilebilmesi için çok elverişlidir. Güllüdere 2 Vadisi asimetrik tipi bir vadidir. Güllüdere 2 Vadisi’nin içerisinde 3 tane arılık, 1 tane doğal ve 2 yapay köprü, 5 tane mağara, 12 tane nekropol, 2 tane sarnıç, 8 tane tünel, çok sayıda güvercinlik, kayadan oyma evler ve toplam 10 tane de tarihi kilise bulunmaktadır. Güllüdere 2 Vadisi’nin içinden vadi boyunca Güllüdere 2 Deresi akmaktadır. Toplam yürüyüş mesafesi 1540 metre olup, fotoğraf çekerek, çay molası vererek, doğal ve tarihi güzellikleri doyasıya izleyerek bu vadiyi 2 saatte gezmeniz mümkündür. Güllüdere 2 Vadisi’nin bazı yerlerine çevre ve doğa düşmanı insanlar tarafından çöp atılmaktadır.

.